Podział nieruchomości składa się z dwóch kolejnych procedur:
- geodezyjny (fizyczny) podział działki (nieruchomości gruntowej) - ewidencyjne wyodrębnienie dwóch albo większej liczby działek bez zmiany ich dotychczasowego właściciela (użytkownika wieczystego), aby w przyszłości mogły mogły stanowić odrębne nieruchomości gruntowe. Może być realizowany z trybie administracyjnym na podstawie decyzji, wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, wojewody, albo w trybie podziału nieruchomości rolnej i leśnej (podział rolny bez wydawania decyzji administracyjnej)
- prawny podział nieruchomości, którego istotą są zmiany podmiotowe w zakresie prawa własności do geodezyjnie wydzielonych i odrębnie oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) działek gruntu.
Wyjątek stanowi podział nieruchomości orzekany przez sąd (np. przy orzekaniu nabycia części nieruchomości zabudowanej w dobrej wierze przez posiadacza samoistnego, zniesieniu współwłasności czy dziale spadku), który realizowany jest w odwrotnej kolejności na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego.
Podziału działek można dokonać jeżeli spełnione są następujące warunki:
- wszyscy współwłaściciele lub współużytkownicy wieczyści złożą wspólny i zgodny wniosek
- uregulowany stan prawny nieruchomości (istnienie księgi wieczystej i zgodność zapisów ze stanem ewidencyjnym oraz rzeczywistym stanem prawnym
- jest zgodny z przeznaczeniem nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy
- zapewniony jest dostęp nowo powstałych działek do drogi publicznej
- granice dzielonej nieruchomości nie powinny być przedmiotem sporu.